X
از صحت مشخصات، که بر روی بسته ثبت خواهد شد اطمینان پیدا کنید (در صورت لزوم ویرایش کنید)

نام (الزامی):

نام خانوادگی (الزامی):

شماره موبایل (الزامی: جهت هماهنگی با شما و ثبت بر روی بسته):

استان yazd

شهر (الزامی):
آدرس (الزامی):
کد پستی (الزامی):

شماره تلفن مقصد:

محصولات سفارش شده:
  • product 1
توضیحات (در این قسمت می توانید اشانتیون مورد دلخواه خود را ذکر نمایید)

-لطفا تمام موارد را به درستی پر کنید

در حال ارسال . . .

More info is loading ...
برای امنیت بیشتر از کیبورد مجازی درگاه پرداخت استفاده کنید
از صحت آدرس درگاه پرداخت مطمئن شوید
https://bpm.shaparak.ir
پرداخت اینترنتی دارای محدوده زمانی 10 دقیقه می باشد
این محدودیت زمانی از طریق درگاه پرداخت تعیین شده است
اگر در این مدت زمان موفق به پرداخت نشدید سبد خرید شما به مدت 24 ساعت در حساب شما محفوظ می ماند
در حال اتصال به درگاه پرداخت اینترنتی
connecting https://bpm.shaparak.ir/pgwchannel/services
X
از صحت مشخصات، که بر روی بسته ثبت خواهد شد اطمینان پیدا کنید (در صورت لزوم ویرایش کنید)

نام (جهت ثبت بر روی بسته الزامیست):

نام خانوادگی (الزامی):

شماره تماس (الزامی):

استان :

شهر (الزامی):
آدرس (الزامی):
کد پستی (الزامی):

مبلغ قابل پرداخت به تومان:

پس از واریز مبلغ، ملزومات زیر را پر کنید

تاریخ واریز (مثال : 93/7/17)

مبلغ واریز شده به تومان(الزامی)

نحوه واریز(الزامی)

شماره رسید(الزامی)

محصولات سفارش شده:
  • عسل خارشتر، نوع: با موم، وزن:4 کیلوگرم
توضیحات (در این قسمت می توانید اشانتیون مورد دلخواه خود را ذکر نمایید)

-لطفا تمام موارد را به درستی پر کنید

شما می توانید، با زدن کلید ذخیره، موقتا این پنجره را بسته و بعد از پرداخت، از قسمت "سفارشات" کار را ادامه دهیددر حال ارسال . . .
به ازای هر 1 کیلو سفارش، با کلیک کردن روی گزینه : "هدیه" ( در پنجره محصولا تی که این گزینه را دارند) آن عسل را به عنوان هدیه ناقابل از ما دریافت نمایید
{"liMenu":{"-1":1},"urlSMnu":{"-1":2}}

عسلکده - سوالات متداول

در اینجابه برخی از سوالات متداول دوستان در زمینه عسل پاسخ داده شده است  سوالاتی مانند انواع عسل ، چگونگیتشخیص عسل طبیعی ، دلیل شکرک زدن عسل طبیعی ،روش نگهداری عسل و.....

 

انواع عسل های موجود در بازار کدامند ؟

عسل های موجود در بازار به سه روشتولید می شوند :

·        عسل طبیعی :

 زنبور ،عسل را  از شهد گیاهان مختلف با غلیظکردنشان درست می کند . شهد به وسیله غده یا غده های مخصوصیکه معمولاً در ته گل ها و گیاهان می باشد تولید وترشح می شود.زنبور با استفاده از خرطوم خود  آن را جمع آوریکرده و در داخل معده عسلی خود قرار می دهد . در بین راه مقداریدیاستاز که در جداره همین کیسه تهیه شده  و به داخل شهد ترشح می شود .. زنبور وقتیکه وارد کندو شد . شهد را  در داخل سلول هایمومی کندو ذخیره می نماید . هنگام شب با خرطوم خود آن را دوبارهبه کیسه عسلی برده و با آنزیم هایی که از جداره کیسهعسلی به عسل می افزاید قند های مرکب را شکسته و به قند یککربنی تبدیل می کند و آبش را جذب بدنش می کند . اینکار در شب بارها انجام می شود تا شهد غلیظ شده و مقدار آبش به 13 الی18 درصد رسیده و با افزوده شدن دیاستاز و شکستن قند ها ماده ای شیرینو خوشمزه تولید می شود که عسل 100 درصد طبیعی نام دارد .

·        عسل نیمه تقلبی :

گاهی زنبورداران شکر را با آب  مخلوط کرده و درون کندو در داخل ظرفی میریزند . زنبور بجای استفاده از شهد گل ها از این شربت را که در دسترستر می باشد برای تولید عسل استفاده می نماید . عسل اینزنبورها از لحاظ شکل ظاهری مثل عسل طبیعی می باشد. نکته  مهم این است که در این عسل نه دیاستازوجود دارد که باعث رسوب کردن عسل شود و نه از مواد معدنی و یا آلی و بیولوژیک و  پروتئین خبری است . فقط قند ساده میباشد . البته گاهی زنبور ها  وقتیکه بیرون از کندو گل فراوان باشد  شهدبه کندو آورده و عسل حاصل ترکیبی از آب شکر و شهد گل می باشد .

·        عسل صنعتی :

 عسلصنعتی بدون دخالت زنبور عسل ساخته می شود و در ساخت آن از قندنیشکر و شیره خرما واسانس عسل ( ماده شیمیاییکه رنگ و بو و مزه عسل دارد) ... استفاده می کنند که در ان شکر با آب و مواد شیمیایی مخلوط شده و گاهی مقداری موم هم برایطبیعی جلوه نمودن عسل به آن اضافه و وارد بازار می شود . بهدلیل قیمت پایین این عسلها متاسفانهبسیاری از مردم اقدام به خرید ان می کنند  که در واقع آب و شکر می خرند  . این عسل بعد از مدت کمی رنگ باختهو به  نبات یا قند تبدیل شده درته ظرف رسوب می کند. تفاوت رسوب این عسل با عسل طبیعی ایناست که رسوب این عسل ماندد دانه های شن در روی زبان احساس میشود و با کمی حرارت روان نمی گردد ولی رسوب عسل طبیعیمانند خامه نرم و زیر زبان احساس نمی شود و با کمی حرارت راون میشود.

 

 

عسلها را معمولاً به چند طریق دیگرنیز تقسیم بندی می‌کنند:

·        یکی براساس منبع اصلی گیاهی که عسل ازشهد آن ساخته شده‌است. مانند عسل اسطوخدوس ،عسل گشنیز ،عسل کُنار ، عسل آویشن،عسل گون، عسل بهار نارنج، عسل آفتابگردان و ...

 ولی به علت متنوع بودن گیاهان منطقه استقرار کندوها، عسل‌هایبه دست آمده کم‌تر تک‌گلی بوده واکثراً از چندین گیاه تولیدمی‌شوند. اگر اصطلاحا می‌گویند عسل خارشتر ، عسل گون یا عسلآویشن، احتمالا منظور این است که بیشترین شهد از گیاهانخارشتر، گون و آویشن وارد عسل شده ‌است.

دکتر "هریک" در سال ۱۹۴۸، از طرف موئسسه فائو (F.A.O) اعلام نمود که"نمی‌توان عسل را بر اساس نام گیاه نام‌گذاری نمود، مگر درجایی که پوشش گیاهی منطقه منحصر به یک گیاه یاتک‌گلی باشد"

·        تقسیم بندی دیگری که معمولاً برای عسل‌هایمختلف در نظر گرفته می‌شود، بر اساس نام منطقه استقرار کندوهاست. مانند عسل گلیل،عسل شاه جهان، عسل فیروزکوه، عسل سبلان، عسل کردستان، عسل دماوند، عسل سهند،عسل فارس، عسل خراسان شمالی  و ...

·        تقسیم بندی بر اساس زمان برداشت:

مثلا می‌گویند « عسل بهاره » و یا« عسل پائیزه » منظور از عسل بهاره عسلی است که اکثراً از گیاهانبهاره و شهد درختان میوه حاصل شده و تا شکفتن گل‌های درختان اقاقیاادامه دارد.

عسل پائیزه عسلی است که از گیاهانتابستانی و پائیزه که معمولاً بعد از اقاقیا رشد می‌کنند،تولید می‌گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا عسل شکرک زده عسل طبیعی است ، چرا بیشترمردم ایران با این پدیده آشنا نیستند؟

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس بارزتریننشانه عسل  كاملاً سالم و طبیعی بوده و بر خلاف نظر مردم کهاین عسل را کم کیفیت می دانند عسل های رس بسته  از بهترین نوع عسل است.

شکرک زدن نشانه ی نامرغوب بودن عسل نیست

آنچه که در اصطلاح «رسوب کردن و شکرک زدن» میگویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن، تقلبی بودن عسل را تداعیمی کند، چیزی جز پدیده ی «کریستالیزاسیون»یا «بلورین شدن» نیست.

عسل به علت درصد بالای مواد قندی کهدارد در واقع یک ماده ی جامد است که تحت شرایط بسیار شکنندهای به صورت مایع درمی آید. این ماده اشباع شده قندیباید در واقع جامد باشد اما به طور اتفاقی مایع است لذا به محض اینکه شرایط آماده شود، این دگرگونی فیزیکی یعنیبلورین شدن پدید می آید.

اما این موضوع به اندازه ای تاثیرمنفی در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده که از یک سو مشکل بزرگیبرای تولید کنندگان در جریان عرضه به بازار به وجود می آوردو از سوی دیگر برای مصرف کنند گان از نظر طبیعی بودنعسل مایع، شک و شبه ایجاد می کند.

باید توجه داشت شکرک زدن و خاصیت تبلورعسل نشانه ی نامرغوب بودن آن نیست اما بعضی افراد به اشتباه عسلبلوری شده را مصنوعی یا تقلبی می دانند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

چگونگی تشخیص عسل طبیعیبلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده ؟

برای شناسایی عسل طبیعیبلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعیمی تواند کم کم و به مرور زمان کدر و ته نشین شود و رسوب کند و شکرک آنمانند شکرک طبیعی شیره ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکناست اندکی زبری داشته باشد اما هیچ گونه صدایی زیردندان احساس نمی شود اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکر آب شده و …) مثل نباتسفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات،شکر و مربای شکرک زده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان ها میچسبد.

مهم ترین نکته این که این گونهشبه عسل ها بدون کدر شدن و ته نشین شدن خیلی سریع و در زمانیکوتاه شکرک می زدند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

علت شکرک نزدن عسل های موجود دربازار چیست؟

برای جلوگیری از تبلور عسل معمولاکارخانه های بسته بندی کننده ، عملیاتی از قبیل حرارتدادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و غیره روی عسل انجاممی دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعهقند های موجود، پدیده ی بلورین شدن به تاخیر میافتد.

در مورد کارگاه های ناشناخته که در آن حرارتدادن عسل به صورت مستقیم یا بدون کنترل صورت می گیرد، نه تنهامواد موجود در عسل دچار آسیب می شود بلکه بعد از دمای مشخصیماده ای به نام «هیدروکسی متیل فورفوال» پدیدمی اید که اگر نسبت آن در عسل زیاد شود، مصرف آن خطرناک است.

 

پ.ن: نظر آقای دکتر نعمت اله شهرستانیاستاد دانشگاه درباره شکرک زدن عسل :

عسلی که شکرک بزند حتما عسل خالص است و عسلیکه شکرک نزند ممکن است خالص یا ناخالص باشد. بطور کلی همه عسلهایخالص شکرک می زنند ولی مدت لازم برای شکرک زدن عسل های مختلفبا هم فرق می کند.

 به هر حال باید دانست که در دنیا عسلی نیست کهدیر یا زود بر اثر ماندن متبلور نشود. این تغییر حالتفیزیکی بدون اینکه تأثیری در کیفیتعسل داشته باشد پدید می آید. مصرف کننده بنا به سلیقه خودمی تواند یا آن را به صورت بلور مصرف کند یا با مایع کردنمجدد آن را به صورت اول در آورد. برای این کار ظرف عسل را ( حتماباید شیشه باشد ) در آب گرم قرار می دهند هنگامی که آخرینبلور محو شد و عسل به شکل اولیه خود برگشت آن را از آب گرم در می آورند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تفاوت عسل مومدار( شان) و عسل استخراج شده (عسل صاف) درچیست؟

موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان وسایر جاندران قادر به تجزیه مولکولهای آن نیستند ( یعنیپس از تغذیه جذب نمی شود و به همان صورت که تغذیه شده است از بدندفع می گردد ) پس از لحاظ خوردن هیچ منفعتی برای انسان ندارد.ولی اگر در بحث خرید عسل بخواهیم بررسی کنیم به ایننتیجه می رسیم که اگر عسلی که می خواهید خریدنمائید از منبع ناشناس و یا ناشناخته است بهتر است عسل را با موم بخریمچون در این شرایط احتمال تقلب کمتری وجود دارد و حداقل مطمئنیمکه زنبور عسل این عسل را ساخته است (هرچند بیشتر عسل های عرضه شدهبا این روش در کل دنیا نیز با تغذیه مصنوعی میباشد یعنی به زنبور عسل شیره قند می دهند تا دنبال شهد گیاهاننرود و همان قند معمولی را خورده و به عسل تبدیل کند) ولی در شرایطیکه عرضه کننده عسل مشخص است و اعتماد نیز وجود دارد و یا عرضه کننده کیفیترا تضمین می کند عسل بی موم یا همان عسل صاف بهتر است چوناین عسل قبلا بررسی و آزمایشات متععدی را گذرانده و بعد ازآن بسته بندی شده که نکته خیلی مهم و حیاتی است. درهر صورت انتخاب با مشتری است و می تواند بعد از بررسی کامل عسل مصرفیخود را انتخاب نماید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چند باور غلط درباره عسلطبیعی

این عقیده غلط است که می گویند:عسل طبیعی سفت بوده و باید کش بیاید.

این عقیده غلط است که می گویند:اگر عسل طبیعی 24 ساعت در یخچال گذاشته شود نباید شکرک بزند.

این عقیده غلط است که می گویند:عسل خوب، خالص و طبیعی فقط به رنگ کهربایی تیره است.

این عقیده غلط است که می گویند:اگر قاشقی از عسل طبیعی برداشته شود لزوماً باید بصورت باریکهای  باشد   

این عقیده غلط است که می گویند:عسل طبیعی شکرک نمی زند (رس نمی کند).

این عقیده غلط است که می گویند:کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه، ریختنچند قطره برای مورچه و ....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

راه و روش تشخیصعسل طبیعی از عسل تقلبی چیست؟ معیار و ملاک تشخیص؟

راههای تشخیصعسل طبیعی از عسل تقلبی به صورت زیر است:

·       عسلی که قیمت واحد هر کیلواز آن زیر 15 هزار تومان باشد با احتمال بسیار بسیار زیادتقلبی است زیرا هزینه تولید یک کیلو عسل طبیعیبیشتر از این مقدار می باشد.(طبق نظر بیشتر اعضای اتحادیهزنبورداران) بنابراین کلیه عسل هایی که قیمت یککیلو از آن سه یا چهار هزار تومان است (مانند عسل هایی کهبه نام خوانسار و چینی بازار را فراگرفته اند) بی شک تقلبی(صنعتی یا شبه طبیعی هستند.)

 

·       عسلی که رس کرده است به شرط آن که رسآن با حرارت غیر مستقیم به آسانی باز شود، صد در صد طبیعیاست. به همین دلیل است که خریداران حرفه ای ( با تناژ بالا) عسلی را انتخاب می کنند که رس کرده باشد.

 

·       از فروشنده عسل برگه آزمایشگاه بخواهید.فروشنده عسل طبیعی ترسی ندارد که عسل خود را به آزمایشگاهببرد. در صورتی که در تناژ بالا عسل می خرید حتما نمونه ایاز عسل را به آزمایشگاه ببرید و از این سه عامل مطمئن شوید(برگرفته از کتاب عسل درمانی) :ساکاروز زیر 5 درصد- رطوبت زیر18.6 درصد- پی هاش (PH) بین 3.42 الی6.10

 

·        ازفروشندگان عسل طبیعی سوال کنید. اگر جواب مشخصی نداد به اوشک کنید. عسل هر گیاه تاحدودی رنگ و بوی متناسب با آن گیاهرا دارد.البته دقت کنید که برای تازه کارها رنگ، بو ، مزه و غلظت نمیتواند ملاک خوبی برای تشخیص عسل اصل از تقلبی باشد.

 

·       هر عسل طبیعی خواص درمانیمخصوص به خود را دارد که پس از دوره ای از مصرف باید بتوانید اثراتآن را حس کنید.

 

·       توصیه می شود که فقط از فروشندگانمعتبر عسل تهیه فرمائید و به تبلیغات و عقاید غلط موجود دربین مردم توجهی نکنید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا عسلطبیعی برای دیابت (مرض قند) هم مفید است؟

عسل یک غذای شیرین است که تقریبا 70 درصد آن از کربوهیدراتتشکیل شده است و یک قاشق غذاخوری عسل تقریبا 17 گرم کربوهیدراتدارد. بنابراین نمی تواند در مقدارهای زیاد به افراد دیابتیتجویز شود. افرادی که از دیابت رنج می برند در خون خود گلوکزاضافی دارند بنابراین انواع عسلی که مقدار کمتری گلوکز و مقداربیشتری فروکتوز داشته باشد بهتر مورد استقبال ارگانیسم بدن بیمارقرار می گیرد. در واقع گلوکز برای جذب، به انسولین احتیاجدارد اما فروکتوز مکانیزم جذب متفاوتی دارد و به انسولین احتیاجیندارد. عسل خارشتر و اقاقیا مقدار زیادی فروکتوز دارد و به همیندلیل بعضی از متخصصان توصیه می کنند که  این نوع عسل بهترین عسل برایافراد دیابتی هست.

شما اگر از پزشکتان در مورد مصرف عسل بپرسیدبه شما خواهد گفت که عسل غذایی نیست که ما آن را در برنامه غذایییک بیمار دیابتی به راحتی بگنجانیم. چون عسل مقدارزیادی گلوکز دارد. اما عسل می تواند بخشی از رژیم غذایییک بیمار دیابتی باشد به شرط آنکه فرد یک رژیمبا کربوهیدرات کم را رعایت کند و متخصصان تغذیه موافق اند که دریک رژیم غذایی متعادل می توان مقداری عسل مصرفکرد.

نویسنده کتاب (Beeproducts used in medicine)  ذکر کردهاست که افراد دیابتی می توانند در روز 20 تا 30 گرم عسل طبیعیخالص  تحت نظر و مشورت دکترشان مصرف کنند. بنابرایناین افراد می توانند قبل یا بعد از صبحانه این مقدار عسل رابه صورت رقیق شده در آب یا چای و یا آب گریپ فروت مصرفکنند.

جدا از همه اینها عسل در زمینه پیشگیریدیابت و درمان زخم های دیابتی بسیار موثر هست. تحقیقاتاخیر نشان داده است که جایگزینی کامل شکر با عسل خطر ابتلابه دیابت را تا 70 درصد کاهش می دهد. و همینطور با مالیدنعسل بر روی زخم های دیابتی می توان بهبودی اینزخم ها را سرعت بخشید و حتی از لزوم قطع شدن پای دیابتیجلوگیری کرد.

 به منظور پیشگیری از ابتلا به دیابت خانوادهها باید استفاده از عسل را  به جایشکر در برنامه غذایی خودشان جدی بگیرند.

به بیماران دیابتی توصیهمی شود که میزان دریافت بدن خود از ویتامین ها و موادمغذی مثل B1, B6, B12, C, E  و بیوتینرا افزایش دهند و عسل و به ویژه عسل طبیعی تابستانه منبع مناسبیبرای این مواد می باشد. وقتی شما عسلی را برایبیماری دیابتی می خرید باید مطمینباشید که عسل طبیعی است در غیر این صورت عسل هایتقلبی بر مشکلات بیماران دیابتی می افزاید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مراحل باز کردن عسل شکرک زده (ذوب کردنعسل طبیعی) به چه صورت است  ؟

 

·        برای مایع نمودن عسلی کهمفدار کمی شکرک زده است می توان از آب داغ استفاده کرد. برای اینکار ظرف عسل را در آبی که حرارت آن 65 الی 70 درجه سانتی گراد استقرار می دهند تا عسل رس بسته به تدریج ذوب شود و پس از اینکه قسمتاعظم حجم عسل ذوب شد باید آن را از داخل ظرف آب خارج کرده بقیه عسل باحرارت باقی مانده باز خواهد شد .

 

·        برای ذوب کردن عسل در مقیاس تجارتیکه اغلب در ظروف بزرگ می باشد با استفاده از جریان هوای گرم دمایاتاق ذوب عسل را به 70 – 60 درجه سانتی گراد می رسانند سپس ظرفهایعسل را روی سکوهای شیبدار می خوابانند تا عسل به تدریجذوب شده و از ظرف خارج شود . عسل خارج شده را در داخل ظرف دو جداره ریخته و باحرارت دادن مجدد و پاستوریزه نمودن آن بسته بندی می نمایند.

·        عسل شان نیز شکرک می زند با وجوداینکه در این حالت نیز عسل سالم است ولی خریداران ازخرید آن امتناع دارند عسل شان شکرک زده را می توان ذوب کرد و پس از جداکردن موم آن را به صورت مایع به فروش رسانید . در صورتی که اتاقهایگرم با دمای قابل کنترل در دسترس باشند عسل شان شکرک زده را می توان بهمایع تبدیل تبدیل نمود. اگر عسل شان را با استفاده از جریانهوای گرم تا 63 درجه سانتی گراد گرم کنند بلورهای قند عسل به مایعتبدیل می شود ، بدون آنکه موم آن ذوب گردد . با وجود این نظر بهاینکه درجه حرارت نزدیک به نقطه ذوب موم است حرارت زیادتر از آنباعث ذوب کردن موم و خراب شدن عسل شان می گردد .

  شکرک زدن یک فرآیند طبیعیاست که قند در عسل به صورت جامد درمی آید. دمای نگهداری وانبارداری عسل می تواند در شکرک زدن و یا رس کردن عسل موثر باشد.

معمولاً عسل در دمای زیر5 درجه و بالای 25 درجه رس نمی کند، اما دمای 14 درجه مناسب تریندما جهت رس زدن عسل است. همچنین وجود ذرات جامد در عسل (مثل دانه های گرده)موجب تسریع در شکرک زدن می شود و به هر میزان که قند گلوکز افزایشیابد عمل شکرک زدن تسریع می شود. عسل آفتابگردان و کُلزا به دلیلدرصد گلوکز بالا پس از سه هفته شکرک می زند و عسل گیاهان پنبه، لیلکیو یونجه نیز به سرعت رس می کند، عسل اقاقیا به خاطر داشتنگلوکز کمتر، چهار سال طول می کشد تا رس کند.

عامل دیگر رس کردن عسلطبیعی وجود آنزیم دیاستاز یا آمیلاز میباشد که تنها در عسل های طبیعی یافت می شود. منشأ وعمل این آنزیم مشخص نیست ولی دانشمندان معتقداند که اینآنزیم توسط زنبور عسل تهیه می گردد. وجود این آنزیمباعث جذب مواد جامد محلول در عسل شده و باعث ته نشین و رس بستن عسل میشود.

برای تأخیر در شکرکزدن عسل، آن را به صورت غیر مستقیم توسط گرم کن های دو جداره آبیحرارت می دهند، البته حرارت بیش از حد مجاز تأثیر منفی و مخربداشته و کیفیت آن را کاهش می دهد. اضافه کردن هر گونه مواد شیمیاییجهت جلوگیری از شکرک زدن عسل باعث از بین رفتن کیفیتآن می شود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قیمتعسل  به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت عسل طبیعی با توجه بهکیفیت و فصل برداشت آن متغیر است

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا عسل مومدار رس می بندد(شکرک) می زند؟

بله ، عسل مومدار  خالص و طبیعی نیز رس میبندد اما زمان رس بستن آن از عسل صاف دیر تر می باشد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا میتوان عسل طبیعی را از رنگ آن تشخیص داد؟ عسل زرد بهتراست یاعسل قرمز یا عسل سیاه؟

خیر این گونه نیست

رنگ عسل بر حسب نوع گیاهانی کهزنبور عسل از شهد آنها جمع آوری می کند متغیر است ولی به هیچعنوان نمی توانیم بگوییم که مثلا چون رنگ عسل تیره استپس طبیعی است و یا چون روشن است غیر طبیعی است.رنگ در مجموع اگر با غلظت، بو، طعم و سایر خصوصیات بررسی شوند میتواندعامل تاثیرگذار باشد ولی به تنهایی نمی تواند در تصمیمگیری ما تاثیر داشته باشد.

 

 

بطور کلی رنگ عسل و مفهوم آن

 

عسل بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدامگل باشد رنگش متفاوت است . دامنه طیف رنگهای عسل از سفید به انواعزرد ( زرد نارنجی ، زرد مایل به سبز طلایی ) کهربایی، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه ای متغیر است.

عسل اقاقیا به رنگ سفیدی میزند ، عسل بهار نارنج زرد طلایی است ، عسل جنگلهای مازندران زردمایل به سبز ، عسل آویشن عقیقی قرمز ، عسل کاج جنگلهایاروپا متمایل به قهوه ای می باشد . همه اینها عسل خوب و طبیعیهستند اما به خاطر گلی که زنبوران از آن تغذیه کرده اند رنگشان متفاوتاست . پس این باور غلط است که عسل خوب رنگ تیره دارد .

رنگ ، بو و طعم عسل تا حدودی به هم مربوطهستند در حالی که می توان رنگ عسل را به طور علمی و دقیق اندازهگیری کرد بو و طعم آن قضاوتی نظری است ولی به هر حالاز نظر مصرف کننده خصوصیات مهمی می باشند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

آیا عسل طبیعی تاریخ انقضا دارد ؟

خیر عسل طبیعی تاریخ انقضا ندارد

یکی از حقایق مهم در باره عسلطبیعی این است که اگر خوب نگه داری شود بعد از گذشت زمان طولانیهم  فاسد نمی شود. کشف عسل  تقریبا سالم در مقبره فرعون نیز حکایتاز همین مطلب دارد. اما عسل در طول نگه داری ممکن است دچار تغییراتشیمیایی و فیزیکی شود. ممکن است بعد ازگذشت زمان مقداری از بو و طعم خود را از دست بدهد. همچنین عسل طبیعیممکن است بعد از مدتی کریستالیزه شود که زنبورداران به اینپدیده رس کردن می گویند.

عسل بعد از رس کردن حالتی شبیه به روغنحیوانی به خود می گیرد. رس کردن عسل کاملا برگشت پذیرمی باشد و به هیچ وجه مزه و کیفیت عسل را کاهش نمی دهدو یکی از نشانه های طبیعی بودن عسل می باشد. ممکناست یک نوع عسل بعد از چندماه و نوع دیگر بعد از چندسال رس کند که اینموضوع مربوط به منبع شهد و محل نگه داری کندوها می باشد. در بعضیاز کشورها عسل رس کرده بدلیل اطمینان از طبیعی بودن و خامبودن بیشتر مورد استقبال خریداران قرار می گیرد. پس اگرعسل شما رس کرد نگران نباشید شما می توانید به همان صورت به مصرفعسل ادامه دهید و یا عسل را در یک ظرف شیشه ای ریختهو آن ظرف را در آب گرم قرار داده و به صورت غیر مستقیم حرارت دهید  تا به حالت اول خود برگردد. توجه: از حرارت مستقیمعسل خودداری کنید.

در تمامی انواع عسل به صورت طبیعی،مخمر هایی وجود دارد  اما برایعسل های با درصد بالای رطوبت( عسل درجه 2)  ممکن است این مخمرها افزایش پیداکنند و منجر به تخمیر(ترش شدن) عسل شوند. برای جلوگیری ازاین امر بعضی از تولیدکننده ها این نوع عسل را پاستوریزهمی کنند یعنی تحت حرارت قرار می دهند تا مخمرهای موجوددر عسل از بین برود. البته حرارت دادن زمان رس کردن عسل را نیز به تاخیر می اندازد.

عسل طبیعی باید در دمایاتاق نگهداری شود نه خیلی سرد و نه خیلی گرم. من هیچوقت عسل را در یخچال نگه داری نمیکنم چون زنبورها که بهتریننگهدارنده عسل هستند این کار را نمی کنند. نگه داری عسل در یخچالمنجر به سفت شدن عسل می شود و برداشتن عسل از ظرف را مشکل می کند و ممکناست فرایند رس کردن را تسریع کند. خیالتان راحت باشد عسل خاصیتضدمیکروبی دارد پس  اگر شما دربظرف را بسته نگه دارید و از ورود آب و دیگر مواد به ظرف عسل جلوگیریکنید،میکروب های بیرونی نمی توانند به آن راهیابند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

پیشنهاد عسلکده  برای نگه داری عسل :

 

·        ظرف عسل را در جای خشک و خنک خارج از یخچال نگه داریکنید.

·        همیشه درب ظرف عسل را بسته نگه دارید.

·        چون عسل رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و این امر میتواند کیفیت عسل را کاهش داده و منجر به تخمیر عسل شود. علاوه براین عسل به راحتی بوهای موجود در فضای اتاق را به خود جذبمی کند.

·        حتما عسل را با یک قاشق کاملا خشک از ظرف بردارید چراکه هرگونهورود آب به عسل منجر به تخمیر عسل می شود.

·        ظرف عسل را دور از حرارت مستقیم (کنار فرگاز یا اجاق) و یانور خورشید( کنار پنجره ها) قرار دهید چون با گذشت زمان حرارت مستقیممنجر به کاهش کیفیت عسل می شود. نگهداری عسل در مکانیکه به طور مداوم با تغییر درجه دما روبه رو است باعث از بینرفتن خاصیت عسل می شود.

·        نگهداری عسل در ظروف شیشه ای ترجیح داده میشود و ظروف پلاستیکی مخصوص مواد غذایی نیز مناسب اند.اما از عسل در ظروف فلزی نگه داری نکنید چون عسل خاصیت اسیدیدارد و ممکن است با سطح فلز واکنش داده و ترکیبات زیانباری تولیدکند. استفاده از قاشق فلزی برای برداشتن عسل از ظرف هیچ مشکلیایجاد نمی کند.

·        اگر عسل شما رس کرد و کریستالیزه شد( شبیه روغن حیوانیشد) اصلا نگران نباشید این نشانگر طبیعی بودن عسل است و بهراحتی برگشت پذیر است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عسلطبیعی از چه موادی تشکیل شده است ؟

گرچه ترکیبعسل در مناطق مختلف و از منابع گیاهی و زمانهای متفاوت تفاوت زیادیندارند ولی همان مقدار تفاوت ناچیز، تاثیر قابل توجهی در کیفیتعسل های مختلف دارد. یکی از نکات مهم در تعیین تغییرمواد تشکیل دهنده عسل روش تجزیه و آنالیز عسل است. لذا برایتعیین ترکیب شمیایی عسل لازم است از روشهایاستاندارد مورد قبول استفاده نمود. همچنین برای مقایسه ترکیبعسل های مختلف باید از یک روش معین و استاندارد جهت آنالیزآنها استفاده کرد. گیاهان بسیار زیادی تولید شهد میکنند که زنبور عسل با جمع آوری شهد از آنها نسبت به تولید عسل عمل میکنند.اما از نظر زنبورداران تعداد محدودی از این گیاهان به واسطه شهدزیاد و کیفیت خوب عسل آنها حایز اهمیت می باشندهر نوع عسلی دارای طعم ومزه و رنگ و بوی خاص خود می باشد.

در زیر درمورد هر یک از مواد تشکیل دهنده عسل بطور مختصر توضیح داده میشود.

·       آب

مقدار رطوبت عسلبه نوع شهد گل ، شرایط ذخیره شدن آن در داخل سلولهای شان و همچنینشرایط جوی خارج از کندو بستگی دارد. رطوبت عسل درجه یک 18،6درصد می باشد.رطوبت عسل یکی از عوامل بسیار مهم در تعیینکیفیت عسل می باشد.

·       قندها

حدود 95 تا 99،9درصد مواد جامد عسل را قندها تشکیل میدهند. عسل برحسب پیچیدگیو اندازه ی ملکولهایش طبقه بندی میشود

قندهای اصلعسل را قندهای ساده مانند گلوکوز و فروکتوز تشکیل میدهند. علاوهبر قندهای ساده فوق الذکر قندهای مرکب که از دو و سه و یا چند قندساده درست شده اند در عسل وجود دارد. برای مثال مالتوز، ساکاروز و لاکتوز ازدو قند تشکیل شده اند. تا کنون بیش از 20 نوع قند مختلف در عسل شناسائیشده است. ولی همانطور که گفته شد قسمت اعظم قندهای عسل را گلوکوز و فروکتوزتشکیل می دهند که حدود 85 تا 95 درصد از قندها می باشند.

شیرینیعسل عمدتاً مربوط به همین دو نوع قند ساده است. شیرینی عسل25 برابر بیشتر از شیرینی قند معمولی یعنیسوکروز می باشد. باید توجه داشت که اکثر قندهای شناخته شده در عسلدر شهد گل ها وجود ندارد. به عبارت دیگر غالب قندهای عسل به واسطه عملآنزیم های مختلف موجود در بزاق زنبور است که روی شهد اثر کرده ودر جریان عمل آوری شهد به عسل و یا ماندگاری در انبار تولیدمیشوند.

·       اسیدها

در عسل اسیدهایمختلفی وجود دارند که به علت شیرینی زیاد عسل آشکارنیستند. از اسیدهای موجود در عسل میتوان به اسید سیتریک،استیک، بوتریک، مالیک وسوکسینیک اشاره کرد که مهمتریناسید عسل اسید گلوکونیک است که از تجزیه گلوکز در مجاورت آنزیمبزاق زنبورعسل، گلوکزاکسیداز بدست می آید. اسید لاکتیکو اسید پیروگلوتامیک اسیدهای دیگری هستندکه در عسل وجود دارند و از اسید های معدنی، اسید فسفوریکو اسید کلوریدریک به مقدار خیلی کم درعسل موجود میباشد. همچنین در عسل 16 اسید آمینه وجود دارد. اسیدهایآمینه پایه تشکیل پروتئین می باشند. برای بیانمیزان اسید مایعات ارزش PH آنها رابیان می دارند. بنابراینچون عسل خاصیت اسیدی دارد، PH آن معمولاً بین 3.4 تا 4.5 (متوسط 3.9 ) می باشد. بایدتوجّه داشت شیرینی عسل، مزه اسیدی عسل را تحت الشعاعخود قرار داده است.

·       مواد معدنی

مقدار مواد معدنیعسل به طور متوسط 0.17 درصد وزن عسل را تشکیل میدهد. این مقدار از0.02 تا بیش از یک درصد متغیر می باشد. بیشترینمقدار عناصر موجود در عسل به ترتیب پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم،آهن، مس، منگنزم، فسفر، گوگرد و سیلیکن میباشند.

·       آنزیم ها

آنزیم ها موادپیچیده پروتئینی هستند که در سلولهای زنده تشکیلشده و در فعل و انفعالات حیاتی موجودات زنده نقش مهمی را بازیمیکنند. بدون شک مهمترین آنزیم در عسل اینورتاز است که بهنامهای ساکاروز و سوکراز هم گفته می شوند. این آنزیم در اصلاز غدد بزاقی زنبورعسل ترشح و ساکاروز موجود در شهد گل را به گلوکز و فروکتوزتبدیل میکند. آنزیم مهم دیگری که در عسل وجود دارد دیاستازیا امیلاز است. منشاء و عمل این آنزیم مشخص نیست ولی(Ammone) معتقد است که این آنزیم توسط زنبورعسل تهیه میگردد.از آنزیمهای دیگر در عسل میتوان از کاتالاز و فسفاتاز نامبرد. آنزیم گلوکزاکسید از غدد شیری زنبورعسل ترشح میشود. گلوکز اکسید باعث اکسیده شدن گلوکز و تبدیل آن به اسیدگلوکنیکو پراکسیدئیدروژن میشود. « اینهیبین » آنزیمدیگری است که خاصیت باکتری کُشی دارد و از رشد باکتریدر عسل جلوگیری میکند. آنزیم های موجود در عسل به مرورزمان و با حرارت دیدن عسل کم میشود و ممکن است از بین بروند.

·       ویتامین ها

ویتامینهاییکه در عسل وجود دارند شامل: B1، B2، اسیداسکوربیک (C)، پیریدوکسین(B6)، اسید پنتوتنیک و اسید نیکرتینیکمی-باشند. مقدار ویتامینها در انواع عسلها بسیارمتغیربوده و به نوع شهد و گرده گل که توسط زنبورعسل جمع آوری می شود، بستگیدارد.

·       پروتئین ها و اسیدهایآمینه

مقدار پروتئینهای عسل بین0.1 تا 0.6 درصد و مقدار اسیدهای آمینه بین0.0034 تا 0.0058 درصد گزارش شده اند. این مواد گرچه مقدارشان در عسل کم میباشد و اهمیت غذایی زیادی ندارند ولی تاثیرزیادی روی طعم و مزه عسل دارند.

·       چربیها و لیپیدها

مقدار بسیارکمی از لیپیدهای مختلف در عسل شناسایی شده انداز جمله اسیدهای چرب استرولها، فسفرلیپیدها و غیره.

·       مواد دیگر
مواد دیگری که در عسل وجوددارند شامل کلوئیدها و مواد آنتی بیوتیکی می باشند.در عسل همچنین مواد معطری وجود داشته که تا به حال حدود 50 نوع آنگزارش شده است

 

 

start web.php
0.00078010559082031
into web.php (if(c_prj::$hasService))
0.0037310123443604
into web.php (before ready_options())
0.0044400691986084
into web.php (after ready_options())
0.0044600963592529
after load c_body
0.006213903427124
start detect event
0.0080409049987793
after not @mlocom@
0.008105993270874
after not UniqOpenComand
0.0081219673156738
after not Comand
0.0081369876861572
before handle on event service
0.0081400871276855
start handle on()
0.010347127914429
after ini>
0.010355949401855
close body
0.016642093658447